A polírpasztás fogpolírozás a nehezen elérhető helyeken ad megoldást a fogak professzionális rendelői megtisztítására. A fogak polírozására, tisztítására szükség van időnként ahhoz, hogy fogaink épségéhez hozzájáruljunk. Sima felületen ugyanis kevésbé tud megtapadni a plakk, így nem keletkezik ínygyulladás, illetve jelentősen visszaszorítható, vagy akár megállítható a fogkőképződés is. Amennyiben fogaink fogkőképzésre hajlamosak, alapvető követelmény az ilyen jellegű tisztítás. Ezt 3-6 hónaponként meg kellene ismételni. A felület lepolírozása utáni teljesen tiszta fogfelszín a rendszeres száj és foghigiénia alapos betartásával ugyanis teljesen fogkőmentes lehet. A polírozás után a fogak felszíne ráadásul sokat világosodik, ami esztétikailag is szebbnek mutatja a fogakat. A szájhigiéniai kezelést erre kiképzett szakember, a fogászati higiénikus végzi erre a célra kifejlesztett speciális műszerekkel. A polírpasztás tisztítás mellett elterjedt a porszóró berendezések használata is.

Gyakran ismétlődő kérdések

  • Marad-e nyoma, ha leveszik a ragasztott fogszabályozómat?

    Nem marad nyoma, mivel olyan eszközzel távolítjuk el a ragasztóanyagot, ami erősebb, mint a ragasztó, de gyengébb, mint a zománc, ezért ha erősen a foghoz nyomjuk a fúrófejet, még akkor sem okozunk kárt a zománcban.

  • Fájdalmas-e a fogkőeltávolítás?

    Az ultrahangos fogkőeltávolítás okozhat némi fájdalmat, azonban a páciensek érzékenysége ebből a szempontból meglehetősen eltérő lehet. Egyesek semmit nem éreznek, míg másoknak érzéstelenítőre is szükségük lehet.

Hasznos információk

  • Szájhigiénia

    Egy gyönyörű mosoly megszületésének feltétele a teljes megértés Ön és az orvosa között. A fogorvosa csak addig tud tenni Önért, amíg a rendelőjében van, a maradék időben az Ön dolga biztosítani, hogy a kezelés a lehető legsimábban haladjon. A legfontosabb, hogy tartsa tisztán a fogait és az ínyét – akkor is, ha éppen nem áll orvosi kezelés alatt. Ha azonban elkezdték a kezelést, még komolyabb odafigyelést igényel a szájhigiénia megtartása.

    Egy fogszabályozó készülék például a szájában a lepedék kialakulásának a forrása lehet.

    Ha ilyet hord, fontos, hogy egy kis plusz időt fordítson a fogai tisztítására. Használjon speciális fogkefét, fogselymet, fogköz-tisztító fogkefét, melyekkel könnyebbé teheti a megfelelő szájhigiénia fenntartását.  Ha eltávolítható fogszabályozó készüléke van, ezt tisztíthatja fogkefével, fogkrémmel és speciális tabletták segítségével is. Lentebb pontos útmutatást kap, hogyan tartsa meg a szája, és a szabályozója tisztaságát és egészségességét.

    Fontos, hogy a száj higiéniáját fenntartsa a fogorvosi kezelés ideje alatt, és azon kívül is.

    Fog és szájápolás

    A fogmosás helyes technikája
    Fogmosás hiányában lepedék (plakk) rakódik a fogakra és az íny felületére a nyálból, baktériumokból, ételmaradékokból, és más nyálban oldott anyagokból. Amennyiben a fogfelszínen tartósan jelen van ez a lepedék, felszaporodnak benne a savképző baktériumok, amik fogszuvasodást eredményeznek. A rendszeres és alapos fogmosás tehát elengedhetetlen. Nincs pontos szabály a tekintetben, hogy milyen sorrendben kell megtisztítanunk az egyes fogfelszíneket. A legjobb, ha kidolgozunk magunknak egy rendszert, és minden alkalommal aszerint járunk el, így biztosan nem marad ki egyik fogfelszín sem. A fogkefét fogjuk marokra, de ügyeljünk arra, hogy fogmosáskor ne nyomjuk erősen a fogakra. Körkörös mozdulatokkal haladjunk végig az alsó és felső fogsorok összes felületén. Az erőteljes, vízszintes irányú sikálást kerüljük, mert hatására erősen visszahúzódik az íny és a fogak felületén vízszintes csíkok jelennek meg a fogkefétől. Ezek a bemélyedések igen jó megtelepedési helyeket jelentenek a lepedéknek. A belső felszíneket söprögető technikával tisztítsuk meg. A fogkefét úgy helyezzük a fogakra, hogy részben a fogínyen is rajta legyen, majd a rágófelszín felé haladva- szabadítsuk meg a lepedéktől. Szakaszonként tízszer ismételjük meg a söprő mozdulatokat. A tökéletes szájápolás érdekében a fogmosást esténként fogselyem és szájvíz használatának is kell követnie, mert a fogkefével csak a külső, belső és rágófelszíneket lehet tisztítani.

    Fogszabályozójának tisztítása
    Ha rögzített fogszabályozót hord, elsőre nehéznek tűnhet a lepedék eltávolítása a fogakról és az ínyszélről, de kis gyakorlással elsajátítható a tökéletes technika. Arra kell odafigyelni, hogy ne hagyjon ki egyetlen külső vagy belső fogfelszínt sem, illetve ne felejtse ki a fogak rágófelszínét, valamint a hátsó oldalukat sem. Végül mossa meg a fogszabályozó környékét, először felülről lefelé, majd fordítva. Fontos, hogy a fogkefe sörtéi behatoljanak a résekbe a fogak és a drótok közé. A tartót és a drótokat is mossa meg. Ne feledje a drótok alatti részeket – azokat is tisztítani kell. Nagyon fontos, hogy a fogszabályozó készülék és az íny közötti terület se maradjon ki. Mozdulatai legyenek gyengédek, és figyeljen rá, hogy ne sértse meg a tartókat és drótokat.  Végül bőven öblítsen vízzel. Ezután vizsgálja meg aprólékosan a fogait és a fogszabályozóját is, hogy elég fényesek-e. Használjon fogköztisztító kefét valamint fogselymet! Lsd alább.:

    Kivehető készülékek tisztítása
    Ebben az esetben a fogápolás jóval egyszerűbb, mert miután kivettük a fogszabályozót, ugyanúgy moshatunk fogat és használhatunk fogselymet, mint normális esetben. A fogszabályozó által fedett ínyfelületeket – beleértve a szájpadlást is – óvatosan mossa, amennyiben ilyen típusú fogszabályozót használ. A készüléket fogkefe és fogkrém segítségével mossa meg, majd öblítse ki alaposan vízzel. A fogszabályozó tisztítását naponta el kell végezni, 3-4 naponta pedig fogszabályozó tisztító oldatba is bele kell helyezni. A patikában kapható tablettát vízben kell feloldani, majd abban 10 percig állni hagyni. Előfordulhat, hogy vízkő-szerű anyag rakódik a készülékre. Ez esetben jó megoldás ecetbe áztatni a készüléket. Mindkét tisztítási módszer után alapos mosás, szárítás szükséges.

    Szájápolási termékek

    A fogkefe kiválasztása
    A legelőnyösebb fogkefe kicsiny fejjel rendelkezik és lekerekített végű, ugyanis el kell jutnia a fogkefének a leghátsó fogak legtávolabbi pontjára is, amivel a körbetisztításuk lehetővé válik. Ezenkívül fontos, hogy közepes vagy lágy szálerősségű legyen, hiszen a kemény sörték helytelen fogmosási technikákkal párosítva garantáltan fognyaki kopásokat eredményeznek.  Jó, ha a sörték vége lekerekített, a fogkefe nyele rugalmas, és hajlik a feje, mert ezek a tulajdonságai is elősegítik a fog kíméletes mosását. A fogkefét minimum 3 havonta le kell cserélni, mert ennyi idő alatt elkopnak a sörték és így csökken a hatékonysága. A fogkefe cseréjét különösen indokolttá teszi, ha szálai különböző irányba elhajlanak. Aki fogszabályozót visel, érdemes speciális fogkefét választania. Ezek V-alakra nyírt sörtékkel rendelkeznek, így a fogszabályozó drótjai alatt és fölött is képesek tisztítani.

    Fogköztisztító fogkefe
    Fogköz tisztító kefével azokat a helyeket is alaposan meg tudja tisztítani, ahová a normál  fogkefével nehéz, vagy szinte lehetetlen hozzáférni. Fontos a fogak közötti rések tisztítása, hiszen ezeken a helyeken alakul ki a fogszuvasodás, és később a fogágybetegség anélkül, hogy észrevennénk. A plakk eltávolítása leghatékonyabban ezekkel az apró, spirál-szerű eszközökkel lehetséges, amelyek egyszerűen és gyengéden tisztítanak. Mindennapi használatukkal néhány nap alatt egyértelműen csökkenthető az ínyvérzés és a kellemetlen lehelet. Használjon különböző méretű fogköz tisztító keféket a különböző helyek elérésére. Tolja be a résbe, majd húzza ki. A műveletet nem kell többször megismételni.

    Fogselyem használata
    A fogselyem a fogak közötti réseket tisztítja meg. Használatával amellett, hogy tökéletesen eltávolíthatók az ételmaradékok, elősegíthető, hogy a vízben és a fogkrémben lévő fluor be tudjon jutni a fogakba. A fogselyem használatához finoman mozgassa a selymet a fogai között, hogy az hozzáérjen a fogakhoz. Dörzsölje fel-le mozgással az összes fogat egyesével, hogy eltávolítsa róluk a  lepedéket, de vigyázzon arra, hogy az ínyt ne sértse meg! Rögzített fogszabályozó készüléknél a fogselymet vezesse át az ív és az ínyszél között. A fogselyem használata közben fellépő vérzés az ínygyulladásnak, esetleg a nem helyes, túl durva használatnak tulajdonítható. Rendszeres és helyes alkalmazás esetén az ínygyulladás megszűnik. Fogpótlásokon az ételmaradékok jobban megtapadnak, így a fogselyemmel való tisztítás ilyen esetben különösen fontos.

    Szájzuhany
    Amennyiben súlyos fogágybetegségben vagy kiterjedt fogágyműtéten esett át valaki, olyan nagy hézagok keletkezhetnek a fogak között, melyeket az előbb felsorolt eszközökkel már nehéz teljesen megtisztítani. Ugyanez vonatkozik a ragasztott fogszabályozó készülékek viselőire is, ahol a drótok között keletkeznek nehezen tisztítható rések. A szájzuhany szinte kizárólag nekik javasolt de csak nagy óvatossággal A vízsugár erejét alacsony szintre kell beállítani, és soha ne irányítsuk a vízsugarat az íny irányába, mert az a tapadási vonal alá préselheti a lepedék kórokozóit, és ezzel gyulladást kelt. Ha a tisztításra váró rés elég nagy, akkor alacsony intenzitású vízsugár is képes kimosni.

    Szájvíz használata
    A szájvíz vagy szájöblögető, a fogak és a száj higiéniáját szolgáló folyadék. Fertőtlenítő hatású, így a szájban található baktériumok és vírusok elpusztításával segít megelőzni a fogszuvasodást, ínygyulladást a rossz leheletet, valamint a dentális plakk képződését. Alapos fogmosás után érdemes szájöblítőt használni, hiszen ez elősegíti a száj baktérium flórájának épségét – már amennyiben nem öblítjük ki tiszta vízzel és a hatóanyagok megmaradnak a fogak környezetében. Bár többségük kellemes, friss leheletet biztosít, semmiképpen nem alkalmazható fogmosás helyett. Körülbelül 15 ml hígítás nélküli szájvizet, zárt fogsor mellett szokás zubogtatni, nagyjából egy percig, ugyanúgy, ahogy a fogmosás alkalmával is szájat öblítünk. Célszerű a hátsó szájüreget is kiöblíteni, mintha gargarizálnánk.

    Fogkrém
    A fogkrém vagy fogpaszta a fogak mechanikai tisztítását elősegítő anyagból áll. A paszta vagy gél formájú anyag elősegíti az ételmaradékok, a dentális plakk eltávolítását a fogak felszínéről, eltünteti vagy elfedi a rossz szájszagot. A fogkrém antibakteriális összetevője a Xylitol, ami meggátolja a szájüregben megtalálható fogíny-gyulladást okozó baktériumok elszaporodását. A hatékonyság növelését célozzák azok a hozzáadott egyéb anyagok (mint pl. zink, fluorid, triclosan, stb.) amelyek direkt kémiai plakk-redukciós hatást fejtenek ki. A fluor fontos összetevője a fogkrémnek. A fog hydroxyapatite tartalmát fluoroapatittal helyettesíti, ami nemcsak hogy erősebb, de a fogszuvasodásnak is ellenáll.

    Használjon olyan fogkrémet amiben van fluor, és olyan fogkefét, amelynek finomak a sörtéi. Használjon viaszozott fogselymet! Mosson fogat legalább naponta kétszer: reggeli után, és elalvás előtt. De ha megteheti, a legjobb, ha minden étkezés után megtakarítja fogait. Ez rögzített fogszabályozó készülék viselése esetén követelmény.

    Plakkfestő tabletták
    A lepedék sárgásfehér színe hasonlít a fog színére, ezért nem látható elég tisztán szabad szemmel. A fogakon képződő lepedék feltérképezéséhez lepedékfestő tablettákat, oldatokat használhatunk, melyek pirosra, lilára, sárgára festik ezt az erősen tapadó réteget. A lepedékfestés segíthet ellenőrizni fogtisztítási technikánk hatékonyságát. Fogmosás után rágjunk el egy lepedékfestő tablettát úgy, hogy lehetőleg a teljes fogfelszínhez eljusson, majd öblítés után figyeljük meg, mely fogainkon és azokon hol alakult ki elszíneződés. Ha a fogainkon elszíneződést látunk, újra mossuk meg a fogakat mindaddig, míg a teljes felszínről száműzzük a színeket. Néhány alkalom elég ahhoz, hogy feltérképezzük és egyúttal megszüntessük szájhigiénés hiányosságainkat.

    Nyelvkaparó
    A nyelvkaparó a kellemetlen lehelet leküzdésének nélkülözhetetlen eszköze. A szájüregi problémák egy részének kialakulásáért a nyelvlepedék a felelős, mert az éjszakai méregtelenítés során a szervezet a toxinok egy részétől a nyelven keresztül szabadul meg. Mechanikus tisztítás nélkül a lepedék és annak mérgezőanyag-tartalma a napi táplálkozás során rendszeresen visszakerül a tápcsatornába. Ezt tudjuk elkerülni a nyelvkaparó rendszeres, napi használatával. Fogkefét nem célszerű erre a célra használni, mert könnyen megtelepszenek sörtéi között a lepedékben tenyésző baktériumok.

Érdekességek

  • NASA találmány a fogszabályozóban

    Az egyes fogszabályozóknál használt drótban olyan nikkel-titánium található, melyet a NASA fejlesztett ki, és speciális alakmegőrző tulajdonsággal rendelkezik, mely testhő vagy nyomás hatására aktivizálódik.

  • Már a maják is használtak fogékszert

    2500 évvel ezelőtt a Maja civilizációnak komoly ismeretei voltak a fogakról. Fogaikat ugyanis előszeretettel díszítették ékszerekkel, melyhez kezdetleges fúrót használtak. Sőt, fogaikat sokszor speciális alakúra faragták, hogy minél érdekesebb legyen… A kutatók szerint a maják nagyon jól ismerhették a fogakat, hiszen képesek voltak úgy faragni azokat, és úgy beilleszteni az ékszert, hogy felépítésükben nem esett kár.

  • Az egyiptomiak furcsa módszere a fogak között rés ellen

    Már az ókorban is voltak kísérletek a fogak közötti rések megszűntetésére és a tökéletes mosoly kialakítására. Ásatások során fedezték fel, hogy az egyiptomiak a fogakat egy vékony, állati belekből készített zsineggel húzták össze, így próbálták megszűntetni a köztes hézagokat. Hiába, egy a szép mosoly már akkor nagy jelentőséggel bírt.