Fogszabályozó kezelés alatt ritkán szokott előfordulni olyan probléma, mely azonnali beavatkozást igényel. Az alábbi magyarázatokkal ellátott fotók célja, hogy útmutatást adjunk Önnek, hogyan segíthet saját magán, ha valamilyen probléma adódik a fogszabályozó viselése során.
Azonban, ha bármit észlel, keresse fel ügyfélszolgálatunkat, és mi azt a lehető leggyorsabban orvosoljuk. Ha hosszabb ideig fennáll a sérülés, az veszélyeztetheti a kezelés kimenetelét!
Általános problémák a fogszabályozó készülék felragasztása után:
- fokozott érzékenység a fogak területén, főleg étkezés közben
Megoldások:
- időt adni a szervezetnek a megszokáshoz
- fokozott érzékenység esetén néhány napig kerülni a keményebb, nehezebben elrágható ételeket
- szükség esetén fájdalomcsillapítás
A fogszabályozó készülék részei:
A tappancsokat érintő leggyakoribb probléma:
- letörik egy vagy több tappancs
Megoldás:
- viaszolás a letört tappancs területén
- a letört tappancs eltávolítása az azt rögzítő gumigyűrű levétele/levágása után (amennyiben az íven csúszkáló tappancs zavaró)
Ha három, vagy annál több tappancs letörik/leesik, akkor időpontot kell kérni, hogy mielőbb visszaragaszthassuk azokat!
A leesett tappancsokat lehetőség szerint mindig hozzuk magunkkal a következő időpontunkra, így vissza tudjuk ragasztani azokat a megfelelő helyükre!
Gumizós tappancs letörése esetén tilos a letört tappancsra akasztani a gumit! Ebben az esetben minél előbb időpontot kell kérni, hogy visszaragaszthassuk a letört tappancsot.
Probléma lehet a leghátsó, záró tappancs esetében:
- ha a leghátsó tappancs leesése következtében a drót szúrja a nyálkahártyát
- óvatosan lecsípni a drót végét egy körömcsipesszel
- előre hajlítani a drótot 180 fokban és a visszatérő ágat hozzásimítani a fogakhoz
- viaszt használni az érzékennyé vált területen
Fém ligatúrákkal előforduló problémák:
- az egyik fogat gumi helyett fémmel rögzítettük és ez valamilyen oknál fogva kilóg, esetleg szúrja a nyálkahártyát
Megoldás:
- radírvégű ceruzával visszatolni a drót végét az ív alá
- viaszt használni az érzékennyé vált területen
Felmerülő probléma a 8-as ligatúrával:
- ha elszakad, a drót végei szúrhatnak
Megoldás:
- levágni és leszedni a 8-as ligatúrát
- viaszt használni az érzékennyé vált területen
Moláris tappancsok által okozott irritáció:
- a kis kampó a moláris tubusoknál irritálja a nyálkahártyát
Megoldás:
- viasz használata javasolt az érzékennyé vált területen
Gombocskákkal adódó problémák:
- gombocska okozta irritáció a szájnyálkahártyán
- gombocska leesett a fogfelszínről
Megoldás:
- viasz használata javasolt az irritáció enyhítésére
- a leeső gombocska esetében javasolt az azonnali időpontegyeztetés a visszaragasztáshoz
Ívekkel felmerülő problémák:
- a drót kilóg az utolsó tappancsból, vagyis elcsúszott az ív
- az ív kicsúszott a tubusból
Megoldások:
- vékony ív esetén levágni a végét egy körömcsipesszel
- vastagabb ív esetén egy kisméretű steril csípőfogóval vághatjuk le azt
- 180 fokban előre hajlítani az ív kiálló végét, s a fogak mellé illeszteni azt
- viasz használata a kilógó drót területén
- visszahúzni az ívet a megfelelő helyre
- visszadugni az ívet a tubusba egy csipesz segítségével
Gumilánccal előforduló problémák:
- irritáció az elszakadt gumilánc következtében
Megoldás:
- vágjuk le az elszakadt gumilánc szemet egy olló segítségével (Ebben az esetben az elszakadt gumiláncot a következő kontroll alkalmával kicseréljük.)
Harapásemelőnél előforduló problémák:
- leesett harapásemelő
Megoldás:
- ez csak akkor jelent problémát, ha a harapásemelő leesése miatt kényelmetlenné válik a harapás, vagy a felső fogaival ráharap az alsó fogakon lévő tappancsokra. Ha ezek közül legalább az egyik jelentkezik, akkor szükséges a harapásemelő pótlása. Kérem, egyeztessen időpontot!
Szájpad tágítókkal kapcsolatos problémák:
- A tágító kulcsot nem lehet behelyezni a szájpadtágítóba. (Az előző tágítás valószínűleg nem volt teljes.)
- Étel ékelődik a készülék és a fogak, valamint a szájpad közé.
- Rés nyílik a két nagy metsző fog között.
- Nehezített beszéd.
- A gyűrűk zavarhatják az orcát.
- Meglazult gyűrű az egyik őrlőfogon.
Megoldások:
- Megtalálni az utolsó lyukat a tágítón, és azt visszatekerni a páciens torka felé. Fontos, hogy teljesen hátra kell tekerni a szájpadtágítón a tekerőt, egészen addig, amíg már nem lehet tovább tekerni.
- Naponta többször alaposan tisztítani fogköztisztító kefével.
- A rés keletkezése teljesen normális és a folyamat része. A kezelés előrehaladtával el fog tűnni.
- A beszéd gyakorlása szükséges ebben a helyzetben.
- A zavaró érzés megszüntetéséhez viasz használata javasolt.
Visszanyomni az őrlőfogra a gyűrűt ideiglenesen. Javasolt az azonnali időpontfoglalás a visszaragasztásához!
Fix retainer vagy fix sín (rögzített fémszál)
A fix sínt ragasztóval rögzítjük a fogak felszínére azért, hogy stabilizáljuk a fogakat az új helyzetükben.
A fix sínt érintő leggyakoribb probléma:
- elengedte a ragasztó a belső sínt
Megoldások:
- a rögzített sín visszaragasztásáig hordani kell az átlátszó műanyag fogszabályozót (retenciós sín). A retenciós sín ez idő alatt nem engedi elmozdulni a fogakat.
- Kérem, egyeztessen időpontot a fix sín visszaragasztásához/korrekciójához! (Fontos, hogy mindig hozza magával a kivehető készülékét!)
Gumihúzás:
A gumihúzás azt a célt szolgálja, hogy az alsó és a felső fogsornak egymáshoz való viszonyát harmonizáljuk. A harapást ezzel állítjuk be. A gumikat főszabály szerint napi 22 órán át hordani kell, csak étkezéskor és fogmosáskor szabad levenni. Ha a helyzet megköveteli, hogy ettől a szabálytól eltérjünk, azt külön jelezzük a kezelés alkalmával. A páciens ez irányú együttműködése nagy mértékben meghatározza a fogszabályozó kezelés várható időtartamát.
II. osztályú gumihúzás
(felső 3, alsó 6)
III. osztályú gumihúzás
(felső 6 – alsó 3)
Vertikális gumihúzás
(felső 3, alsó 3 és 4)
Criss-cross gumihúzás
(keresztharapás megszüntetéséhez)