This is the most important moment in course of orthodontics treatments. This is the stage when it will be decided what changes are to be carried out on the face, how will smile look like, what is the impression and the aesthetic judgment. With one word: how we can improve the aesthetic judgment of the face.

In total we examine the masticatory and mimicry muscles, the meeting of dentures, the chewing, the position of teeth and the relation of jaws to each other. We measure the meeting of lips and teeth. We perform aestetical analysis. Every patient is different, therefore is it necessary to complete a personal treatment schedule. There are plenty of measuring choices available, but we shall perform these not separately, but as a complex system.

We shall start treatment only if we are convinced to be able to reach the maximum result and a long term stability. We are creating various options with the strict provision that we are prepared to make compromise only if this is correct in terms of medical aspects. Co-professional experts are involved, we shall consult the family doctor, if necessary. This is also the stage when we offer various types of devices which we estimate to be optimal for the treatment. You can choose among these. In course of treatment scheduling we are not considering devices, but the best possible solution for you. Devices are just means in our hand by which we can treat you in an optimum, quick and comfortable way.

Gyakran ismétlődő kérdések

  • Lehet-e gyorsítani a fogszabályozást?

    A megfelelő eredmény eléréséhez idő kell, amely függ a fiziológiai folyamatoktól és attól, hogy milyen módszert használ a fogorvos. Ne legyünk türelmetlenek, mert a végeredmény kárpótol minket az esetleges kellemetlenségekért.

  • Minimum mennyi ideig szokták a fogszabályozót fennhagyni?

    A felnőtt fogszabályozó kezelés átlagos ideje másfél-két év, de ezt nem lehet általánosítani, mert minden eltérés más és más módon kezelhető. Természetesen ezt követi a retenciós (stabilizációs) szakasz, ami épp olyan fontos, mint az aktív kezelés, bár sokan ezt sajnos nem veszik komolyan.

  • Milyen idős korban lehet még fogszabályozót hordani?

    Manapság a fogszabályozás nincs életkorhoz kötve. Tévhit az a nézet, hogy csak gyermekeknél alkalmazhatunk fogszabályozó kezelést. Rendelésünkön nem ritka az 50 év körüli korosztály sem. Sőt vannak olyan speciális kezelések, amelyeket kifejezetten felnőttkorban alkalmazunk. Gondoljunk csak a fogágybetegség vagy a foghiányok miatt elvándorolt fogak helyreállítására, vagy a fogpótlások elkészítését elősegítő kezelésekre. De ide sorolhatjuk az arcesztétika javítását szolgáló sebészi-fogszabályozó eljárásokat is.

  • Előfordulhat-e, hogy tovább tart a fogszabályozás a tervezettnél?

    Igen, ez bizonyos esetekben előfordulhat. A fogszabályozás időtartama sok mindentől függ, például – tinédzser vagy gyermekkorban – a növekedés ütemétől, a probléma súlyosságától, illetve attól is, hogy a páciens mennyire együttműködő. Fontos, hogy a páciens betartsa a fogszabályozó szakorvos utasításait is az étkezésre és a szájhigiéniára vonatkozóan.

  • Miből lehet tudni, hogy fogszabályozásra van szükségem?

    Általában nehéz megállapítani, hogy szükség van-e fogszabályozásra, hiszen sok esetben akkor is szükséges lehet, amikor látszólag egyenesen állnak az első fogak. Ugyanakkor előfordulnak olyan problémák is, amik első ránézésre ijesztőek lehetnek, de idővel maguktól helyrejönnek. A legjobb fogszabályozó szakorvossal megvizsgáltatni a fogakat, aki könnyen meg tudja állapítani, hogy szükség van-e fogszabályozásra.

Hasznos információk

  • Häufige Fehlstellungen

    Tooth disorders

    • Jam
    • Open bite (incisors don’t come together when biting)
    • Deep bite (upper incisors overlap or cover the lower incisors)
    • Cross bite (e.g. upper teeth bite not before but behind lower teeth)
    • Tooth outside or inside teeth arch
    • Excessive leaning of teeth in- or outside
    • Retarded teeth
    • Supernumerery teeth
    • Lack of tooth germ

    Disordres concerning the jaw

    • Underdeveloped or too big jaw
    • Underdeveloped or too big upper jaw
    • The combination of the above, disproportion between the size and location of jaws
    • Open bite
    • Deep bite
    • Dyssymmetry
    • Lips- and palate gaps

    Frequent deviations we meet in adulthood

    • Overgrown or leaned teeth due to missing teeth, obstructing preparation of prothesis
    • Wandering teeth due to periodontal diseases
    • Surgery- orthodontics treatments due to jaw deformities
    • Disfunctions of mandibular joints (pain, clacking)
    • Aesthetic interventions

    Why do tooth disorders shape?

    1. Genetic reason

    • The size and shape of our teeth are genetically determined. However, the size of the jaw is coded by other genes. So it may occur that we inherit too big teeth with small jaw or too small teeth with big jaw resulting jamming or on the contrary gapping.
    • A great number of deviations can itself be inherited, for example the protruding, overgrown jaw (bulldog bite) let’s think of the Habsburg family. Family aggregation can be observed in many cases due to lack of germ, supernumerery teeth, or just due to gaps (lips- and palate gap).

    2. Outer harms

    • Bad habits, functional disorders
    • Thumb sucking (children push the upper incisors outside with their thumbs, like a „bracing” device)
    • Tongue thrust swallowing (tongue is jamming between the two dentures by swallowing)
    • Lips-pressure swallowing (lower lip is jamming behind the upper incisors, so upper incisors lean forward, the lower ones backwards)
    • Nail chewing, pencil chewing
    • Bruxism (mainly at night, in most cases because of stress)
    • Nutrition disorders (baby doesn’t suck, doesn’ chew enough)
    • Impaired nasal breathing (when child is sick for longer time, can’t take breath through nose, breathing happens through mouth only. Accordingly, lips are always open, teeth are not supported by the muscle of lips, therefore upper incisors lean outside)
    • Premature loss of milk teeth (removal of milk teeth at least one year prior to breaking out the final teeth). Early removal of milk teeth causes a great number of disorders, because the neighbouring teeth start to wander towards the missing space and the later breaking peermanent teeth will find insufficient place, so they will stand inside or outside the denture, in worst case they are unable to grow at all and remain inside the bone. Bite may also sink causing deep bite syndrome. To prevent this phenomenen we prefer keeping teeth, on the other hand, if removal is indispensible, we used to suggest the application of site maintenance. This can be removable or fixed, small size device, doesn’t disturb children.
    • Trauma (due to accident of milk teeth the permanent tooth doesn’t break out or breaks out with abnormal poisiton).
  • Szájhigiénia

    Egy gyönyörű mosoly megszületésének feltétele a teljes megértés Ön és az orvosa között. A fogorvosa csak addig tud tenni Önért, amíg a rendelőjében van, a maradék időben az Ön dolga biztosítani, hogy a kezelés a lehető legsimábban haladjon. A legfontosabb, hogy tartsa tisztán a fogait és az ínyét – akkor is, ha éppen nem áll orvosi kezelés alatt. Ha azonban elkezdték a kezelést, még komolyabb odafigyelést igényel a szájhigiénia megtartása.

    Egy fogszabályozó készülék például a szájában a lepedék kialakulásának a forrása lehet.

    Ha ilyet hord, fontos, hogy egy kis plusz időt fordítson a fogai tisztítására. Használjon speciális fogkefét, fogselymet, fogköz-tisztító fogkefét, melyekkel könnyebbé teheti a megfelelő szájhigiénia fenntartását.  Ha eltávolítható fogszabályozó készüléke van, ezt tisztíthatja fogkefével, fogkrémmel és speciális tabletták segítségével is. Lentebb pontos útmutatást kap, hogyan tartsa meg a szája, és a szabályozója tisztaságát és egészségességét.

    Fontos, hogy a száj higiéniáját fenntartsa a fogorvosi kezelés ideje alatt, és azon kívül is.

    Fog és szájápolás

    A fogmosás helyes technikája
    Fogmosás hiányában lepedék (plakk) rakódik a fogakra és az íny felületére a nyálból, baktériumokból, ételmaradékokból, és más nyálban oldott anyagokból. Amennyiben a fogfelszínen tartósan jelen van ez a lepedék, felszaporodnak benne a savképző baktériumok, amik fogszuvasodást eredményeznek. A rendszeres és alapos fogmosás tehát elengedhetetlen. Nincs pontos szabály a tekintetben, hogy milyen sorrendben kell megtisztítanunk az egyes fogfelszíneket. A legjobb, ha kidolgozunk magunknak egy rendszert, és minden alkalommal aszerint járunk el, így biztosan nem marad ki egyik fogfelszín sem. A fogkefét fogjuk marokra, de ügyeljünk arra, hogy fogmosáskor ne nyomjuk erősen a fogakra. Körkörös mozdulatokkal haladjunk végig az alsó és felső fogsorok összes felületén. Az erőteljes, vízszintes irányú sikálást kerüljük, mert hatására erősen visszahúzódik az íny és a fogak felületén vízszintes csíkok jelennek meg a fogkefétől. Ezek a bemélyedések igen jó megtelepedési helyeket jelentenek a lepedéknek. A belső felszíneket söprögető technikával tisztítsuk meg. A fogkefét úgy helyezzük a fogakra, hogy részben a fogínyen is rajta legyen, majd a rágófelszín felé haladva- szabadítsuk meg a lepedéktől. Szakaszonként tízszer ismételjük meg a söprő mozdulatokat. A tökéletes szájápolás érdekében a fogmosást esténként fogselyem és szájvíz használatának is kell követnie, mert a fogkefével csak a külső, belső és rágófelszíneket lehet tisztítani.

    Fogszabályozójának tisztítása
    Ha rögzített fogszabályozót hord, elsőre nehéznek tűnhet a lepedék eltávolítása a fogakról és az ínyszélről, de kis gyakorlással elsajátítható a tökéletes technika. Arra kell odafigyelni, hogy ne hagyjon ki egyetlen külső vagy belső fogfelszínt sem, illetve ne felejtse ki a fogak rágófelszínét, valamint a hátsó oldalukat sem. Végül mossa meg a fogszabályozó környékét, először felülről lefelé, majd fordítva. Fontos, hogy a fogkefe sörtéi behatoljanak a résekbe a fogak és a drótok közé. A tartót és a drótokat is mossa meg. Ne feledje a drótok alatti részeket – azokat is tisztítani kell. Nagyon fontos, hogy a fogszabályozó készülék és az íny közötti terület se maradjon ki. Mozdulatai legyenek gyengédek, és figyeljen rá, hogy ne sértse meg a tartókat és drótokat.  Végül bőven öblítsen vízzel. Ezután vizsgálja meg aprólékosan a fogait és a fogszabályozóját is, hogy elég fényesek-e. Használjon fogköztisztító kefét valamint fogselymet! Lsd alább.:

    Kivehető készülékek tisztítása
    Ebben az esetben a fogápolás jóval egyszerűbb, mert miután kivettük a fogszabályozót, ugyanúgy moshatunk fogat és használhatunk fogselymet, mint normális esetben. A fogszabályozó által fedett ínyfelületeket – beleértve a szájpadlást is – óvatosan mossa, amennyiben ilyen típusú fogszabályozót használ. A készüléket fogkefe és fogkrém segítségével mossa meg, majd öblítse ki alaposan vízzel. A fogszabályozó tisztítását naponta el kell végezni, 3-4 naponta pedig fogszabályozó tisztító oldatba is bele kell helyezni. A patikában kapható tablettát vízben kell feloldani, majd abban 10 percig állni hagyni. Előfordulhat, hogy vízkő-szerű anyag rakódik a készülékre. Ez esetben jó megoldás ecetbe áztatni a készüléket. Mindkét tisztítási módszer után alapos mosás, szárítás szükséges.

    Szájápolási termékek

    A fogkefe kiválasztása
    A legelőnyösebb fogkefe kicsiny fejjel rendelkezik és lekerekített végű, ugyanis el kell jutnia a fogkefének a leghátsó fogak legtávolabbi pontjára is, amivel a körbetisztításuk lehetővé válik. Ezenkívül fontos, hogy közepes vagy lágy szálerősségű legyen, hiszen a kemény sörték helytelen fogmosási technikákkal párosítva garantáltan fognyaki kopásokat eredményeznek.  Jó, ha a sörték vége lekerekített, a fogkefe nyele rugalmas, és hajlik a feje, mert ezek a tulajdonságai is elősegítik a fog kíméletes mosását. A fogkefét minimum 3 havonta le kell cserélni, mert ennyi idő alatt elkopnak a sörték és így csökken a hatékonysága. A fogkefe cseréjét különösen indokolttá teszi, ha szálai különböző irányba elhajlanak. Aki fogszabályozót visel, érdemes speciális fogkefét választania. Ezek V-alakra nyírt sörtékkel rendelkeznek, így a fogszabályozó drótjai alatt és fölött is képesek tisztítani.

    Fogköztisztító fogkefe
    Fogköz tisztító kefével azokat a helyeket is alaposan meg tudja tisztítani, ahová a normál  fogkefével nehéz, vagy szinte lehetetlen hozzáférni. Fontos a fogak közötti rések tisztítása, hiszen ezeken a helyeken alakul ki a fogszuvasodás, és később a fogágybetegség anélkül, hogy észrevennénk. A plakk eltávolítása leghatékonyabban ezekkel az apró, spirál-szerű eszközökkel lehetséges, amelyek egyszerűen és gyengéden tisztítanak. Mindennapi használatukkal néhány nap alatt egyértelműen csökkenthető az ínyvérzés és a kellemetlen lehelet. Használjon különböző méretű fogköz tisztító keféket a különböző helyek elérésére. Tolja be a résbe, majd húzza ki. A műveletet nem kell többször megismételni.

    Fogselyem használata
    A fogselyem a fogak közötti réseket tisztítja meg. Használatával amellett, hogy tökéletesen eltávolíthatók az ételmaradékok, elősegíthető, hogy a vízben és a fogkrémben lévő fluor be tudjon jutni a fogakba. A fogselyem használatához finoman mozgassa a selymet a fogai között, hogy az hozzáérjen a fogakhoz. Dörzsölje fel-le mozgással az összes fogat egyesével, hogy eltávolítsa róluk a  lepedéket, de vigyázzon arra, hogy az ínyt ne sértse meg! Rögzített fogszabályozó készüléknél a fogselymet vezesse át az ív és az ínyszél között. A fogselyem használata közben fellépő vérzés az ínygyulladásnak, esetleg a nem helyes, túl durva használatnak tulajdonítható. Rendszeres és helyes alkalmazás esetén az ínygyulladás megszűnik. Fogpótlásokon az ételmaradékok jobban megtapadnak, így a fogselyemmel való tisztítás ilyen esetben különösen fontos.

    Szájzuhany
    Amennyiben súlyos fogágybetegségben vagy kiterjedt fogágyműtéten esett át valaki, olyan nagy hézagok keletkezhetnek a fogak között, melyeket az előbb felsorolt eszközökkel már nehéz teljesen megtisztítani. Ugyanez vonatkozik a ragasztott fogszabályozó készülékek viselőire is, ahol a drótok között keletkeznek nehezen tisztítható rések. A szájzuhany szinte kizárólag nekik javasolt de csak nagy óvatossággal A vízsugár erejét alacsony szintre kell beállítani, és soha ne irányítsuk a vízsugarat az íny irányába, mert az a tapadási vonal alá préselheti a lepedék kórokozóit, és ezzel gyulladást kelt. Ha a tisztításra váró rés elég nagy, akkor alacsony intenzitású vízsugár is képes kimosni.

    Szájvíz használata
    A szájvíz vagy szájöblögető, a fogak és a száj higiéniáját szolgáló folyadék. Fertőtlenítő hatású, így a szájban található baktériumok és vírusok elpusztításával segít megelőzni a fogszuvasodást, ínygyulladást a rossz leheletet, valamint a dentális plakk képződését. Alapos fogmosás után érdemes szájöblítőt használni, hiszen ez elősegíti a száj baktérium flórájának épségét – már amennyiben nem öblítjük ki tiszta vízzel és a hatóanyagok megmaradnak a fogak környezetében. Bár többségük kellemes, friss leheletet biztosít, semmiképpen nem alkalmazható fogmosás helyett. Körülbelül 15 ml hígítás nélküli szájvizet, zárt fogsor mellett szokás zubogtatni, nagyjából egy percig, ugyanúgy, ahogy a fogmosás alkalmával is szájat öblítünk. Célszerű a hátsó szájüreget is kiöblíteni, mintha gargarizálnánk.

    Fogkrém
    A fogkrém vagy fogpaszta a fogak mechanikai tisztítását elősegítő anyagból áll. A paszta vagy gél formájú anyag elősegíti az ételmaradékok, a dentális plakk eltávolítását a fogak felszínéről, eltünteti vagy elfedi a rossz szájszagot. A fogkrém antibakteriális összetevője a Xylitol, ami meggátolja a szájüregben megtalálható fogíny-gyulladást okozó baktériumok elszaporodását. A hatékonyság növelését célozzák azok a hozzáadott egyéb anyagok (mint pl. zink, fluorid, triclosan, stb.) amelyek direkt kémiai plakk-redukciós hatást fejtenek ki. A fluor fontos összetevője a fogkrémnek. A fog hydroxyapatite tartalmát fluoroapatittal helyettesíti, ami nemcsak hogy erősebb, de a fogszuvasodásnak is ellenáll.

    Használjon olyan fogkrémet amiben van fluor, és olyan fogkefét, amelynek finomak a sörtéi. Használjon viaszozott fogselymet! Mosson fogat legalább naponta kétszer: reggeli után, és elalvás előtt. De ha megteheti, a legjobb, ha minden étkezés után megtakarítja fogait. Ez rögzített fogszabályozó készülék viselése esetén követelmény.

    Plakkfestő tabletták
    A lepedék sárgásfehér színe hasonlít a fog színére, ezért nem látható elég tisztán szabad szemmel. A fogakon képződő lepedék feltérképezéséhez lepedékfestő tablettákat, oldatokat használhatunk, melyek pirosra, lilára, sárgára festik ezt az erősen tapadó réteget. A lepedékfestés segíthet ellenőrizni fogtisztítási technikánk hatékonyságát. Fogmosás után rágjunk el egy lepedékfestő tablettát úgy, hogy lehetőleg a teljes fogfelszínhez eljusson, majd öblítés után figyeljük meg, mely fogainkon és azokon hol alakult ki elszíneződés. Ha a fogainkon elszíneződést látunk, újra mossuk meg a fogakat mindaddig, míg a teljes felszínről száműzzük a színeket. Néhány alkalom elég ahhoz, hogy feltérképezzük és egyúttal megszüntessük szájhigiénés hiányosságainkat.

    Nyelvkaparó
    A nyelvkaparó a kellemetlen lehelet leküzdésének nélkülözhetetlen eszköze. A szájüregi problémák egy részének kialakulásáért a nyelvlepedék a felelős, mert az éjszakai méregtelenítés során a szervezet a toxinok egy részétől a nyelven keresztül szabadul meg. Mechanikus tisztítás nélkül a lepedék és annak mérgezőanyag-tartalma a napi táplálkozás során rendszeresen visszakerül a tápcsatornába. Ezt tudjuk elkerülni a nyelvkaparó rendszeres, napi használatával. Fogkefét nem célszerű erre a célra használni, mert könnyen megtelepszenek sörtéi között a lepedékben tenyésző baktériumok.

  • Elsősegélynyújtás

    Fogszabályozó kezelés alatt ritkán szokott előfordulni olyan probléma, mely azonnali beavatkozást igényel. Azonban, ha bármit észlel, keresse fel ügyfélszolgálatunkat, és mi azt a lehető leggyorsabban orvosoljuk. Ha hosszabb ideig fennáll a sérülés, az veszélyeztetheti a kezelés kimenetelét.

  • Nyelvlökéses nyelés

    Nyelvlökéses nyelés logopédiai terápiája Szegeden

    Ismert jelenség mindenki számára, hogy a fejlődő gyermek gyakran nem tisztán kezd beszélni, egyes hangokat másokkal helyettesít, vagy maga a hangképzés még „babás”, beszéde közben kidugdossa a nyelvét. Ez utóbbi jelenség az úgynevezett nyelvlökéses nyeléssel együtt járó beszéd. Ez sok hangra kiterjedhet, hatással lehet az sz, z, c, s, zs, cs, t, d, n, l, ty, gy, ny hangzók képzésére.

    A hangzók torzított, vagy egymással helyettesítő képzése összefoglaló néven a pöszeség. Az összefüggő beszéd kialakulásának és rutinos használatának időszaka első éveiben (3-5 év) a jelenséget élettaninak tekinthetjük (élettani pöszeség). A beszédhibák logopédiai terápiával kísért javításának szükségessége akkor merül fel, ha a gyermek 5 éves korában a tévesztett, hibásan képzett hangok száma még meghaladja a 10-et.

    Előfordul, hogy a pöszeség kombinálódik más, a fejlődésben megmutatkozó zavarjelenségekkel, ekkor lehet indokolt logopédust az 5 évesnél fiatalabb gyermekkel felkeresni. Érdemes figyelni a következőkre:

    • a terhességet vagy a szülés lefolyását érintő eltérések
    • családban már előforduló fejlődési zavarok, betegségek
    • családban már előforduló megkésett vagy akadályozott beszédfejlődés, diszlexia (diszgráfia, diszkalkulia – vagyis az olvasás, írás, számolás nehezítettsége iskolás korban), beszédfolytonossági zavarok (hadarás, dadogás), balkezesség
    • a gyermek mozgásfejlődésében megmutatkozó késési, éretlenségi-vagy zavartünetek
    • gyakori felső-légúti megbetegedések
    • allergiás megbetegedések
    • társas viselkedés, kommunikáció „furcsaságai”
    • folyamatos beszéd kezdetének kitolódása (3 éves kor körül, vagy annál később)
    • babanyelv, „halandzsázás”, saját alkotású szavak arányának tartós fennmaradása
    • beszédfigyelem, beszédre orientáltság, beszédészlelés, beszéd megértésének feltételezhető zavara
    • akadozó beszéd
    • hosszan fennmaradó kétkezesség (5 éves korra még ki nem alakult dominancia)
    • balkezesség
    • mozgáskoordináció, egyensúly, téri tájékozódás, figyelem, aktivitás, bioritmus egyenetlenségei, eltérései

    Nyelvlökéses nyelés

    A hibás hangképzés hátterében gyakran a már említett nyelési sajátosság, a nyelvlökéses nyelés áll. Ennek fennmaradása a fogváltásig fiziológiásnak, de ez után már kórosnak tekinthető. A nyelési folyamat kezdeti, akaratlagos szakasza a szájtéren belül zajlik, és azoknál, akiknél megjelenik a kóros forma, a következőképpen megy végbe: a nyelésnél a fogsorok nem záródnak, és a nyelv, szinte vízszintes vonalú ki-be (előre-hátra) mozgást végez, így az első, vagy oldalsó fogak közé csúszik, illetve minden nyelésnél löki is azokat. Logopédiai szempontból ez a már említett sz, z, c, s, zs, cs, t, d,n, l, ty, gy, ny hangok torzított képzéséhez vezet, ilyenkor maga a képzés „látványosan” a két fogsor között történik, láthatóvá téve a nyelv hegyét, illetve elülső szélét. Gyakran együtt jár az ajkaknak a normál, nyugalmi légzéskor is nyitott állapotával.

    A hibás nyelés (esetenként légzés) kialakulásában a következő tényezők játszhatnak szerepet:

    • Csecsemő-és kisgyermekkori táplálás sajátosságai: (Mesterséges táplálás, nem megfelelő méretű cumi használata, vagy az azon kialakított túl nagy nyílás).
    • Fogváltáskor a megváltozott (változóban levő) szájtéri anatómiához a nyelv alkalmazkodik, kompenzáló mozgást végez, és ez nem rendeződik spontán módon a maradó fogak meglétével.
    • Ujjszopás, cumi elhúzódó használata.
    • Felső-légúti megbetegedések, melyek miatt a nyelv (így elülső széle is) előrébb esik (megnövekedett orr-vagy garatmandulák, allergiás megbetegedések).
    • Általánosan renyhébb izomzat testszerte, izomtónus-zavar, a mozgáskoordináció általános gyengesége.

    A diagnózis felállítását, a szükséges terápia kijelölését és végzését szakemberekből álló csapat végzi, ebben részt vesz fül-orr-gégész, fogorvos, fogszabályozó szakorvos (orthodontus), logopédus, esetenként foniáter (amennyiben a hangképzés elváltozásai a hangszínre is kiterjednek). A terápia hosszabb szakaszában az orthodontusnak és a logopédusnak jut nagyobb szerep, mert mind a nyelést, mind a beszédet egy hosszadalmas gyakorló-megerősítő-automatizáló folyamat során lehet a kívánt, spontán használatban is helyesen végbe menő tevékenységgé alakítani.

    Gyakran van szükség a fogak és a nyelv állásának mechanikus befolyásolására, ez a fogszabályozó szakorvos szakterülete, aki eldönti, hogy milyen típusú készülék segítheti elő a normál fogsor, harapás, nyelvállás, nyelés kialakulását. A szájkörüli, és szájtéren belüli izomzat „edzését”, a helyes nyugalmi-és beszédlégzés kialakítását, a beszédhangok képzésének a normához igazodó módosítását logopédus szakember kíséri. A „kísérés” itt nem véletlen megfogalmazás, a terápia sikeres kimenetelénél a gyermek és a szülők motiváltságának, és a betanított mozgások és gyakorlatok rendszeres otthoni gyakorlásának ugyanakkora jelentősége van, mint a szakmai team munkájának.

    Ez a kísérő, beszédjavító szolgáltatás Szegeden is elérhetővé vált.

Érdekességek

  • NASA találmány a fogszabályozóban

    Az egyes fogszabályozóknál használt drótban olyan nikkel-titánium található, melyet a NASA fejlesztett ki, és speciális alakmegőrző tulajdonsággal rendelkezik, mely testhő vagy nyomás hatására aktivizálódik.

  • Már a maják is használtak fogékszert

    2500 évvel ezelőtt a Maja civilizációnak komoly ismeretei voltak a fogakról. Fogaikat ugyanis előszeretettel díszítették ékszerekkel, melyhez kezdetleges fúrót használtak. Sőt, fogaikat sokszor speciális alakúra faragták, hogy minél érdekesebb legyen… A kutatók szerint a maják nagyon jól ismerhették a fogakat, hiszen képesek voltak úgy faragni azokat, és úgy beilleszteni az ékszert, hogy felépítésükben nem esett kár.

  • Az egyiptomiak furcsa módszere a fogak között rés ellen

    Már az ókorban is voltak kísérletek a fogak közötti rések megszűntetésére és a tökéletes mosoly kialakítására. Ásatások során fedezték fel, hogy az egyiptomiak a fogakat egy vékony, állati belekből készített zsineggel húzták össze, így próbálták megszűntetni a köztes hézagokat. Hiába, egy a szép mosoly már akkor nagy jelentőséggel bírt.