This page is under development!
Gyakran ismétlődő kérdések
El kell-e távolítani a bölcsességfogaimat?
A kezelés megkezdése előtt alapos kivizsgálásra, röntgenfelvételekre kerül sor. A bölcsességfogak eltávolítására a fogszabályozó szakorvos tehet javaslatot, de ez attól függ, hogy milyen a fogak helyzete és iránya és van-e vagy lesz-e elegendői hely számukra az állcsontban. A kezelés alatt és a fogszabályozó készülék levételét követően szintén készülnek kontroll röntgenfelvételek, amelyek segítségével a fogorvos látja, hogy nem okoz-e problémát a bölcsességfog. Ha igen, akkor mindenképp javasolt az eltávolításuk.
Fogszabályzóval lehet MRI vizsgálatra menni?
Sajnos csak a fémmentes fogszabályozó készülékkel, mivel a fémalkatrészek megzavarhatják a készülék működését. Ha valakinek porcelán, zafírkristály vagy műanyag készüléke van, akkor is el kell menni a kezelőorvoshoz, hogy az ívet vegye ki a vizsgálat idejére. Bár az újabb típusú MR készülékeknél csak akkor okoz gondot a fogszabályozó, ha a képalkotást zavarja. Érdemes a vizsgálat előtt utána érdeklődni.
Fogszabályozásnál kell-e fogat húzni?
Vannak olyan helyzetek, amikor a megfelelő eredmény elérése érdekében fogat kell húzni. Természetesen már egyre több kezelési mód áll rendelkezésre, és léteznek olyan fogszabályozó technikák, amelyek alkalmazásakor elkerülhető a foghúzás.
Hasznos információk
Häufige Fehlstellungen
Tooth disorders
- Jam
- Open bite (incisors don’t come together when biting)
- Deep bite (upper incisors overlap or cover the lower incisors)
- Cross bite (e.g. upper teeth bite not before but behind lower teeth)
- Tooth outside or inside teeth arch
- Excessive leaning of teeth in- or outside
- Retarded teeth
- Supernumerery teeth
- Lack of tooth germ
Disordres concerning the jaw
- Underdeveloped or too big jaw
- Underdeveloped or too big upper jaw
- The combination of the above, disproportion between the size and location of jaws
- Open bite
- Deep bite
- Dyssymmetry
- Lips- and palate gaps
Frequent deviations we meet in adulthood
- Overgrown or leaned teeth due to missing teeth, obstructing preparation of prothesis
- Wandering teeth due to periodontal diseases
- Surgery- orthodontics treatments due to jaw deformities
- Disfunctions of mandibular joints (pain, clacking)
- Aesthetic interventions
Why do tooth disorders shape?
1. Genetic reason
- The size and shape of our teeth are genetically determined. However, the size of the jaw is coded by other genes. So it may occur that we inherit too big teeth with small jaw or too small teeth with big jaw resulting jamming or on the contrary gapping.
- A great number of deviations can itself be inherited, for example the protruding, overgrown jaw (bulldog bite) let’s think of the Habsburg family. Family aggregation can be observed in many cases due to lack of germ, supernumerery teeth, or just due to gaps (lips- and palate gap).
2. Outer harms
- Bad habits, functional disorders
- Thumb sucking (children push the upper incisors outside with their thumbs, like a „bracing” device)
- Tongue thrust swallowing (tongue is jamming between the two dentures by swallowing)
- Lips-pressure swallowing (lower lip is jamming behind the upper incisors, so upper incisors lean forward, the lower ones backwards)
- Nail chewing, pencil chewing
- Bruxism (mainly at night, in most cases because of stress)
- Nutrition disorders (baby doesn’t suck, doesn’ chew enough)
- Impaired nasal breathing (when child is sick for longer time, can’t take breath through nose, breathing happens through mouth only. Accordingly, lips are always open, teeth are not supported by the muscle of lips, therefore upper incisors lean outside)
- Premature loss of milk teeth (removal of milk teeth at least one year prior to breaking out the final teeth). Early removal of milk teeth causes a great number of disorders, because the neighbouring teeth start to wander towards the missing space and the later breaking peermanent teeth will find insufficient place, so they will stand inside or outside the denture, in worst case they are unable to grow at all and remain inside the bone. Bite may also sink causing deep bite syndrome. To prevent this phenomenen we prefer keeping teeth, on the other hand, if removal is indispensible, we used to suggest the application of site maintenance. This can be removable or fixed, small size device, doesn’t disturb children.
- Trauma (due to accident of milk teeth the permanent tooth doesn’t break out or breaks out with abnormal poisiton).
Kezelés megtervezése
Ez a szakasz a legfontosabb momentum a fogszabályozó kezelések során. Ekkor dől el, hogy milyen változásokat hozunk létre az arcon, milyen lesz a mosoly, a benyomás, az esztétikai megítélés.
Összességében vizsgáljuk a rágó-és mimikai izomzatot, a fogsorok találkozását,a rágást, a fogak helyzetét, az állcsontok egymáshoz való viszonyát. Lemérjük a fogak és ajkak találkozását. Esztétikai analízist végzünk. Minden egyes páciens más- és más, ezért kell elkészíteni az egyénre szabott kezelési tervet. Rengeteg mérési lehetőség áll a rendelkezésünkre, de ezeket nem külön-külön, hanem egy komplex rendszerben végezzük el.
Csak akkor vágunk bele a kezelésbe, ha biztosak vagyunk az elérhető maximális eredményben és a hosszútávú stabilitásban. Különböző alternatívákat alkotunk, de azzal a szigorú megkötéssel, hogy kompromisszumot csak akkor kötünk, ha ez orvosi szempontból is helytálló. Bevonjuk a társszakmák képviselőit is, ha szükséges, konzultálunk kezelőorvosával. Ekkor ajánljuk fel azokat a készüléktípusokat, amelyek a leghatékonyabbak a kezelésben. Ezek közül választhat. A kezeléstervezéskor nem készülékekben gondolkozunk, hanem abban, hogy az Ön számára mi a lehető legjobb megoldás. A készülék, csak eszköz a kezünkben amivel a legoptimálisabban, leggyorsabban,legkényelmesebben kezeljük Önt.
Érdekességek
NASA találmány a fogszabályozóban
Az egyes fogszabályozóknál használt drótban olyan nikkel-titánium található, melyet a NASA fejlesztett ki, és speciális alakmegőrző tulajdonsággal rendelkezik, mely testhő vagy nyomás hatására aktivizálódik.
Az egyiptomiak furcsa módszere a fogak között rés ellen
Már az ókorban is voltak kísérletek a fogak közötti rések megszűntetésére és a tökéletes mosoly kialakítására. Ásatások során fedezték fel, hogy az egyiptomiak a fogakat egy vékony, állati belekből készített zsineggel húzták össze, így próbálták megszűntetni a köztes hézagokat. Hiába, egy a szép mosoly már akkor nagy jelentőséggel bírt.
Így nézett ki az első fogszabályozó
A francia Pierre Fauchard-t tartják a fogszabályozás atyjának, aki 1728-ban kiadott könyvében írt a fogászati kezelésekről. Ő vezetett be egy olyan készüléket, mely leginkább egy lópatkóhoz hasonlított, és a fogsor igazításához használták. Az orthodoncia elnevezés azonban Joachim Lefoulon-tól származik, aki 1841-ben megjelent művében írt felfedezéseiről.